Dziecko z zespołem FAS – szkolenie dla rodziców zastępczych

W dniu 26.11.2015 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży we współpracy z Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży zorganizowało szkolenie z zakresu „Alkoholizm rodziców biologicznych i jego skutki dla rozwoju dzieci – specyfika funkcjonowania i trudności dziecka z FAS; praca z dzieckiem zaburzonym z FAS”.

 

Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią psycholog Alicję Kossakowską oraz panią pedagog Małgorzatę Wołejko – Cychol z Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży. Uczestnikami szkolenia były rodziny zastępcze z terenu powiatu łomżyńskiego, jak również pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Szkolenie zostało przeprowadzone metodą warsztatową. Zaprezentowano na nim filmy dokumentalne dotyczące FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome ) czyli  płodowego zespołu alkoholowego. Przybliżona tematyka miała charakter profilaktyczny, ponieważ jej celem było uwrażliwienie uczestników szkolenia na problematykę konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz pomoc rodzinie zastępczej w pracy z dzieckiem dotkniętym FAS.

Prowadzące zapoznały słuchaczy z tematyką dotyczącą płodowego zespołu alkoholowego, którego podstawowym skutkiem są wady wrodzone, na które składają się zaburzenia fizyczne oraz neurologiczne. Omówiono większość charakterystycznych dla FAS objawów, które w jasny sposób mogą wskazać, że dane dziecko jest dotknięte tą chorobą. Dzięki ćwiczeniom uczestnicy mieli możliwość utrwalenia zdobytej wiedzy. Zaznaczono, że płodowy zespół alkoholowy jest najpoważniejszą konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży i jak dotąd badania nie potwierdzają jaka ilość alkoholu może wywołać to  schorzenie. Istnieją dowody, na to  iż  już jednorazowe spożycie alkoholu może mieć znaczące skutki dla dalszego rozwoju płodu, a w tym poważne uszkodzenie mózgu.

2015-11-26 14:15 Opublikował: Admin

Projekt graficzny i realizacja Speed S.C.